Vietor vo vlasoch môžeme mať v‌‌‌ každom veku

Štart projektu v Bratislave

V sobotu 28.5.2016 odštartoval v bratislavskej mestskej časti Rača unikátny projekt aktívneho starnutia – Bicyklovanie neobmedzené vekom. Je to prvý krát, čo sa tento, pôvodom dánsky nápad, dostal do krajiny bývalého východného bloku.

Projekt je jedinečný tým, že spája rôzne generácie ľudí pri jednej aktivite – bicyklovaní – a tým umožňuje budovať nové vzťahy, zlepšuje mobilitu seniorom a dáva príležitosť dobrovoľníkom uplatniť sa v komunite.

Nevyhnutnou súčasťou projektu je rikša – nákladný bicykel určený na prevoz ľudí. Rikšu zaobstaralo občianske združenie Cyklokoalícia, verejnosti známe predovšetkým projektami zaoberejúcimi sa zlepšením podmienok pre chodcov a cyklistov v meste. Prezident združenia Peter Netri objasňuje prečo sa združenie rozhodlo realizovať tento nie dopravný, ale sociálny projekt: “Naše združenie sa venuje celému spektru aktivít zameraných predovšetkým na nemotorovú mobilitu. Bicyklovanie neobmedzené vekom, s podtitulom Vietor vo vlasoch, je ďalším z projektov o ktorom si myslíme, že má i hlbší význam.”

Ako prvý na Slovensku si rikšu mohli vyskúšať v Domove sociálnych služieb a zariadení pre seniorov v Rači, kde bude odteraz dobrovoľníkom k dispozícii na zapožičanie. Vďaka tomu môžu klientov zariadenia vytiahnúť von – do prírody na neďalekú cyklotrasu JuRaVa alebo na jazdu mestskou časťou. “Veríme, že možnosť povoziť sa na bicykli ako za čias, keď boli mladí, seniorom pripomenie staré časy a poskytne priestor rozpovedať svoj životný príbeh”, dodal Netri.


O Cyklokoalícií

Cyklokoalícia je občianske združenie podporujúce rozvoj mestskej cyklistiky v Bratislave a rozvoj cyklistickej dopravy na Slovensku. Cyklokoalícia tiež monitoruje a pripomienkuje stav verejných priestorov, aby boli bezbariérové a vyhovujúce pre peších.

Členmi Cyklokoalície sú najmä aktívni cyklisti, architekti a ľudia zaoberajúci sa verejnými priestormi a podporujúci lepšie podmienky pre mestských cyklistov a chodcov v Bratislave. Organizácia vznikla spojením najstaršieho združenie v Bratislave zameraného na cyklistov – BicyBa, a ďalších združení, skupín, občianskych iniciatív a jednotlivcov.

Informácie o projekte Bicyklovanie neobmedzené vekom

Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov Rača
Podbrezovská 28, Bratislava-Rača
Rezervácie: 02/44884492 alebo cyklo@ddraca.sk

Nákup rikše finančne podporili:

  • Bratislavský samosprávny kraj
  • Poštová banka
  • Cyklokoalícia (vďaka dvom percentám z príjmu občanov)

Web: https://bicyklovanieneobmedzenevekom.sk
Facebook: https://www.facebook.com/bicyklovanieneobmedzenevekom
Podujatie: https://www.facebook.com/events/834850076620588
Cycling Without Age (celosvetové hnutie): https://bicyklovanieneobmedzenevekom.sk

Štart projektu v Bratislave 28.5.2016

Kontakt pre médiá

Peter Netri
Cyklokoalícia
www.cyklokoalicia.sk
peter@cyklokoalicia.sk
0904805745

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *